Decide if there is enough money
2nd Grade Math practice: A snack costs 47 cents. Mia has 2 quarters. Does she have enough money. Part of time and money (Time and Money).
~10 min
Count the money and compare it to the cost.
Comparing Money to Price
To see if you have enough money, count the total value of your coins and compare it to the price tag. If your money is greater than or equal to the price, you have enough.
💡 Check the price first so you know your goal number.

