Solve two-step money stories

2nd Grade Math practice: A ball costs 32 cents and a whistle costs 18 cents. You pay with 75 cents. How much change do you get. Part of time and money (Time and Money).

~10 min

Students solve two-step add/subtract money problems to one dollar.

Break Down Two-Step Problems

Break Down Two-Step Problems
  • When solving a money story with two parts, find the answer to the first part before you move to the second part.

When solving a money story with two parts, find the answer to the first part before you move to the second part.

💡 Think of it like two separate math problems linked together.